A neurofeedback tréning során a tudattalan agyi aktivitást csatoljuk vissza a kliens számára annak érdekében, hogy idegrendszere a saját önjavító mechanizmusát beindítsa. A tréning implicit tanulásra épül, vagyis a kliens tudatos akaratán kívül megy végbe a változás, így fejlesztve a központi idegrendszer önszabályozó mechanizmusát.
A neurofeedback tréning hatásmechanizmusával képessé teszi az egyént arra, hogy a saját idegrendszerében rejlő tartalékok felszabadításával, működésének optimalizálásával, mentális teljesítményének legjavát adhassa.
Ezáltal a tréning lehetőséget ad arra is, hogy bizonyos egészségügyi kihívások kellemetlen és zavaró tüneteitől a kliens megszabaduljon, életminőségét javítsa, ezáltal elősegítve azt, hogy teljesebb és sikeresebb életet élhessen.
Egyénre szabott tréning, tehát a kliens önmaga állapotára kap folyamatos visszajelzést. A neurofeedback tréning célja tehát az, hogy megtanítsa az agynak, hogy mi az az optimális állapot, amelyben az adott feladatot a leghatékonyabban tudja teljesíteni.
A hozzám forduló kiskorú és felnőtt kliensek egy része sok esetben olyan problémával jelentkezik, amikor:
- a lelki történéseik, illetve megéléseik miatt már jelen van valamiféle fizikai szinten is megnyilvánuló tünet (pánik, szorongás, depresszió és egyebek… tapasztalataim alapján sajnos egyre több kiskorú gyermek is küzd már ilyen jellegű problémával)
- egyéb más idegrendszeri tünet jelentkezik (pl. alvászavar, fülcsengés)
- a kliens tudatában van a saját életét érintő stresszhatásoknak, amelyek leküzdésére, kivédésére szeretné a „test” – vagyis az idegrendszer oldaláról is megtámogatni szervezetét
- mentális teljesítményfokozást szeretne elérni (sportban, kreativitásban).
ILF neurofeedback tréning előnyei:
- Fejleszti az agyi funkciókat és az önszabályozás képességét.
- Fokozza a figyelem teljesítményt és a koncentrációs készséget.
- Megszünteti az életet megnehezítő számos fizikális tünetet, panaszt.
- Egyensúlyt teremt az elemző és kreatív gondolkodás között.
- Javítja a memóriát minden életkorban.
- Kiegyensúlyozottá, regeneratívvá teszi az alvást.
- Fokozza a mentális teljesítményt.
- Harmonizálja az idegrendszer működését.
Az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia nemrég olyan kezelési módként ismerte el, amely gyógyszerekkel azonos mértékben képes megszüntetni a az ADD és ADHD tüneteit. Az agy tanításának módja. Alkalmazását az epilepszia bizonyos változatainak a kezelésében is engedélyezték és igen hatékony egy sor más rendellenesség esetében is – pl, szorongás, poszttraumás stresszáállapot, tanulási zavarok, agysérülések, migrének, és autizmus spektrumba eső túlérzékenysége esetén. (Forrás: Dr. Norman Doidge : Hogyan gyógyul az agy?, Park Könyvkiadó, 2016)
Hogyan zajlik egy tréning alkalom?
A kliens fejbőrére elektródákat illesztünk egy zselé segítségével több ponton. Ezek az elektródák érzékelik az agyhullámokat és ezt a készülékbe és a számítógépbe vezetik. A kliens feladata a képernyő nézése. Továbbá a fejére kerül egy fejhallgató, az ölébe pedig egy rezgő doboz egy plüssállat vagy párna formájában.
A tréning során a tréner folyamatosan kapcsolatban van a klienssel, illetve gyermekek esetén a szülő is bent tartózkodik. A kliens így visszajelzést tud adni a tréning folyamán.
ILF neurofeedback módszertana az alábbi területeken már bizonyította hatékonyságát.
Gyermekek esetén:
- Figyelemzavar, hiperaktivítás (ADD/ADHD)
- Autizmus, Asperger szindróma
- Beszédfejlődési rendellenességek
- Epilepszia, tikkek
- Alvászavar
- Tanulási nehézségek, disz-es állapotok
- Viselkedési zavarok (dühkitörések, impulzuskontroll)
- Szorongás
Felnőtteknél főként:
- Alvászavarok
- Migrén
- Pánik
- Szorongás
- Stroke utáni felépülés
- Demencia
- Epilepszia, tikkek
- Figyelemzavar
- Koncentrációs problémák
- Memóriazavar
- Addiktológia (alkohol, drog, gyógyszer függőség) valamint a viselkedési addikciók (munka-, szerencsejáték– vagy társfüggőség)
- Trauma / poszt trauma
- Menstruációs zavar
- Agysérülés utáni rehabilitáció
- Fülcsengés
- Kettős látás
A tréning eredménye:
A kellemetlen tünetek csökkennek, ezáltal a mentális teljesítmény fokozódik és ennek eredményeképpen a kliens élete, ezáltal a családjának, környezetének az élete is harmonikusabbá válik.
Ahhoz, hogy az agyműködés, idegrendszeri tünetek normalizálódjanak és a kívánt hatást elérhessük, átlagosan 20-40 tréning alkalomra van szükség.
A módszer lényege: a tréningen résztvevő, saját maga képes kiküszöbölni a hibákat a tökéletes működés helyreállítása érdekében, ráadásul mindezt kényelmesen fotelban ülve, relaxálva, animációt vagy filmet nézve és közben jól szórakozva.
Nem kell egy életen át neurofeedbackezni – de lehet. Ez egy készségszintű tanulás, vagyis ez a tudás tartós marad (hasonlóan mint például a biciklizés, síelés, melyeket, ha egyszer megtanulunk, akkor azt soha többé nem felejtjük el).
Bizonyos esetekben javasolt lehet újabb „emlékeztető”, vagy „fenntartó” kezelés, mely pár alkamat igényel és a megerősítő hatás azonnal érezhető is.
ILF neurofeedbackről:
Általánosságban a neurofeedback egy tanulás elméleti, illetve pszichológiai módszer, melyben egy agyi hullámokat érzékelő készülék „tanítja meg” az agynak a helyes állapotot, vagyis azt, hogy milyen az optimális agyhullám-mintázat, és hogyan lehet azt produkálni.
Az ILF neurofeedback módszer alapja Prof.Dr.Siegfried Othmer és Sue Othmer nevéhez és munkásságához kötődik.
Az általuk kidolgozott módszer egyszerre használ ILF alapú feedbacket (lassú hullámú kortikális potenciál változás visszatükröződése) és frekvencia tartományonként egy algoritmus által szabályozott amplitúdó tréning logikán alapuló feedbacket.
Az egyes frekvencia tartományokban a küszöbök folyamatosan mozognak, vagyis dinamikus lassan változnak. Ezt a trénerek nem tudják kézileg vezérelni, ezért a tréning során a tréner, a kliens agyi tevékenységét egy agyi hullámokat érzékelő NeuroAmp mérőeszközön keresztül figyeli online, és a szoftver segítségével optimalizálja az agy működését. A kliens mindeközben egy animációt, vagy filmet néz, miközben vizuálisan kap visszacsatolást.
Fontos megemlíteni – ami kérdésként sokakban felmerül –, hogy a tréning alatt a készülék az agy elektromos jeleit érzékeli, ám oda elektromosságot nem vezet. Az érzékelőn, amely a jeleket veszi és amiket a kliens fejére rögzítünk, nincs áram.
ILF Neurofeedback tréneri képesítésemet a MyNeuro Mentális Teljesítményfokozó Központ által szervezett képzésen szereztem. Az ILF neurofeedback módszer magyarországi oktatója Kertész Nikoletta cégtulajdonos és tréneroktató, a módszerrel kapcsolatos bővebb információkért ajánlom meglátogatni az alábbi weboldalt: myneuro.hu
Vélemények
-
Katalin (36 éves)
Nagy segítség volt számomra az ILF Neurofeedback tréning a mindennapi munkám során ért stresszhelyzetek kezelésében. Ezzel a módszerrel sikerült elérnem azt, hogy testérzet szintjén megszűnjenek az adott helyzetben megjelenő gyomorgörcsök, szapora szívverés és egyéb tüneteim. Ettől sokkal jobban érzem magam.
-
B. Fanni (21 éves)
Folyton fáradtnak éreztem magam, de ennek ellenére mégsem tudtam aludni. A neurfeedback tréning megoldotta ezt a problémát, sőt még a kedvem is visszajött, hogy újból fessek, ami nagy hobbim.
-
N. Balázs (27 éves)
Nehéz gyermekkorom volt, amelyből sok félelmet hordoztam, melynek feldolgozásával már több módszerrel próbálkoztam, nem sok sikerrel. A tréning folyamatában is volt egy időszak, amikor visszaesést tapasztaltam, amiben egy önismeretet célzó külön foglalkozás sok felismerést hozott arról, mit csinálok jól és mit csinálok helytelenül a hétköznapi életemben is, ami bizony nem tudatosan, de ugyanúgy folyamatosan stresszel. Megtudtam, hogy a tréning folyamatában a visszaesés „jó”, mert azt jelzi, hogy az idegrendszer és tudatalatti tartalom megmozdult, a rossz dolgok felszínre törtnek de készek az elengedésre. A tréninget végig sináltam és sokat segített.